Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Deklaracja dostępności strony internetowej i dostępności architektonicznej Wielkopolskiego Parku Narodowego



Wstęp Deklaracji

Wielkopolski Park Narodowy Jeziory poczta 62-050 Mosina, tel. +48 61 89 82 300 e-mail: sekretariat@wielkopolskipn.pl Godziny pracy biura poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00 NIP 7773223295 REGON 301997776 Adres e-Doręczeń: AE:PL-77828-89560-SSRIS-34 Skrzynka ePUAP: /WielkopolskiPN/SkrytkaESP Nr rachunku bankowego: BGK oddział Poznań 16 1130 1088 0001 3126 8320 0009 Wielkopolski Park Narodowy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej Wielkopolskiego Parku Narodowego zarządzanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Wielkopolskiego Parku Narodowego: wpn.gov.pl - wpn.gov.pl
Data publikacji strony internetowej: 2023-12-29
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2025-03-26

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń.

Treść niedostępna

  • Niektóre dokumenty są niedostępne, ponieważ zostały utworzone przed datą ogłoszenia ustawy o dostępności cyfrowej.
  • Dokumenty pochodzą z innych źródeł.
  • Niektóre filmy zamieszczone w serwisie mogą nie posiadać napisów czy innych wymaganych elementów, z uwagi na fakt, że zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
  • Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
  • Strona może zawierać trudno zrozumiałe treści specjalistyczne.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

Deklarację sporządzono dnia: 2023-12-29
Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2025-03-26

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wielkopolski Park Narodowy Jeziory poczta 62-050 Mosina, tel. +48 61 89 82 300 e-mail: sekretariat@wielkopolskipn.pl Godziny pracy biura poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00 NIP 7773223295 REGON 301997776 Adres e-Doręczeń: AE:PL-77828-89560-SSRIS-34 Skrzynka ePUAP: /WielkopolskiPN/SkrytkaESP Nr rachunku bankowego: BGK oddział Poznań 16 1130 1088 0001 3126 8320 0009
, e-mail e-mail: sekretariat@wielkopolskipn.pl , telefon +48 61 89 82 300
W przypadku problemów z dostępnością wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej można:
• złożyć osobiście w sekretariacie Wielkopolskiego Parku Narodowego w godzinach pracy podmiotu
• dzwoniąc na numer telefonu +48 61 89 82 300
• wysłać pocztą na adres:  Wielkopolski Park Narodowy, Jeziory, poczta 62-050 Mosina,
• wysłać drogą elektroniczną na adres e-mail: sekretariat@wielkopolskipn.pl,
• przez ePUAP, adres skrzynki e-PUAP: /WielkopolskiPN/SkrytkaESP,
• e-Doręczenia: AE:PL-77828-89560-SSRIS-34

Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. 
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. 
Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. 
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. 
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl

Dostępność architektoniczna

Dostępność architektoniczna siedziby Wielkopolskiego Parku Narodowego

Współrzędne budynku: szerokość: 52.26984, długość: 16.79714
Dyrekcja i Centrum Edukacji Ekologicznej Wielkopolskiego Parku Narodowego mieści się w tym samym budynku w Jeziorach, wybudowanym w czasie II Wojny Światowej.  Dojazd do budynku możliwy jest bramą główną z drogi powiatowej nr 2495 (Komorniki – Jeziory – Puszczykowo). Postój jest możliwy na parkingu przy budynku Dyrekcji po stronie północnej w dni robocze w godzinach 7,00 – 15,00. Na parkingu przed budynkiem znajdują się miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Wejście do budynku możliwe jest po schodach, wejściem głównym oraz podjazdem dla osób niepełnosprawnych (wejście to jest otwarte  również w letnie dni świąteczne w godzinach otwarcia wystawy przyrodniczej Parku – muzeum). Na parterze hollu przy wejściu głównym umieszczona jest tablica informacyjna o rozmieszczeniu poszczególnych pomieszczeń w budynku.

W części piwnicznej znajdują się sala konferencyjna duża i mała, biblioteka  oraz inne pomieszczenia techniczne.

Na parterze mieści się wystawa przyrodnicza Wielkopolskiego Parku Narodowego z Salą audiowizualną,  kawiarenka oraz obsługa muzeum, kiosk z pamiątkami WPN . W skrzydle wschodnim mieści się posterunek Straży Parku oraz toalety damsko – męskie i dla osób z niepełnosprawnością.

Podstawowa działalność i obsługa interesantów jest prowadzona w budynku Dyrekcji WPN w Jeziorach 1, 62-050 Mosina. Dla osób ze specjalnymi potrzebami zapewnione są miejsca parkingowe przy budynku, utwardzony dojazd, podjazd dla wózków do drzwi wejściowych. Na parterze zapewniony jest dostęp do wszystkich ogólnodostępnych przestrzeni, w tym Muzeum Przyrodniczego, sklepiku, sali wypoczynkowo-ekspozycyjnej, dedykowanej toalety. W razie
potrzeby istnieje możliwość wezwania obsługi (dzwonek przy sklepiku), która pomoże załatwić wszelkie sprawy związane z obsługą.

Część biurowa dyrekcji mieści się na piętrze budynku. Wchodząc głównymi schodami (brak jest windy) na piętro umieszczona jest tablica informacyjna o rozmieszczeniu poszczególnych pomieszczeń z podaniem nazwy zespołów i numerów pomieszczeń.

Opis dostępności korytarzy, schodów i wind

Na pierwsze piętro (biura Dyrekcji i Zespołów ) prowadzą drewniane schody. W budynku brak windy (obiekt pałacowy oraz brak miejsca na taką inwestycję).

Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych

Przy schodach wejściowych do budynku pochylnia dla wózków inwalidzkich, umożliwiająca wjazd na parter budynku.

Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych

Interesanci i zwiedzający mogą parkować pojazdy na parkingu przy budynku od strony północnej, na czas zwiedzania i załatwienia sprawy w siedzibie dyrekcji Parku.

Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach

Do budynku możliwy jest wstęp z psem asystującym.

Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online. 

Obecnie brak takiej możliwości.

Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli

Brak barier architektonicznych przy wejściu do budynku.

Opis dostępności korytarzy, schodów  wind i terenu

Do dyspozycji osób ze szczególnymi potrzebami w budynku jest dostęp do całości Centrum Edukacji Ekologicznej (parter). Do biur  dyrekcji i zespołów dostęp jedynie przez klatkę schodową.
Przy budynku po stronie północnej znajdują się dwa wyłożone  kostką  parkingi – dla samochodów osobowych i dla samochodów osób niepełnosprawnych.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a.
Pracownicy Wielkopolskiego Parku Narodowego zapewniają wsparcie osobom ze szczególnymi potrzebami.
Dostępność infrastruktury turystycznej i edukacyjnej w terenie

Na wybranych szlakach i ścieżkach znajdują się tablice informacyjne i edukacyjne dostosowane do potrzeb osób na wózkach i słabowidzących.
Przy parkingach leśnych w Jeziorach i Osowej Górze znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych
Dz. U. z 2017 r. poz. 2247
Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848

Aplikacje mobilne

Brak aplikacji mobilnych.

Rodzaj rozwiązania cyfrowego

Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej https://wpn.gov.pl oraz dostępności architektonicznej Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Komunikacja

W przypadku problemów z dostępnością wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej można: • złożyć osobiście w sekretariacie Wielkopolskiego Parku Narodowego w godzinach pracy podmiotu • dzwoniąc na numer telefonu +48 61 89 82 300 • wysłać pocztą na adres: Wielkopolski Park Narodowy, Jeziory, poczta 62-050 Mosina, • wysłać drogą elektroniczną na adres e-mail: sekretariat@wielkopolskipn.pl, • przez ePUAP, adres skrzynki e-PUAP: /WielkopolskiPN/SkrytkaESP, • e-Doręczenia: AE:PL-77828-89560-SSRIS-34 Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności. Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl